Obično se uz obnovu kulturne baštine povezuju povjesničari, konzervatori, restauratori i investicijski projekti velikih vrijednosti koji jako dugo traju, a na kraju tog dugog složenog puta lokalna zajednica ostaje sa obnovljenim kulturnim dobrom ponekad i bez jasne ideje što i kako dalje sa istim. Naravno, osnovni cilj obnove se uglavnom postigne i to je sprječavanje daljeg propadanja.
Međutim ovakav način rada i promišljanja obnove kulturne baštine se mijenja. Očekuju se hrabriji iskoraci i multidisciplinarni pristupi. Jedan od primjera je i poziv za pripremu i provedbu integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine koji je bio otvoren u prvoj polovici 2016. Radilo se o pozivu kojim će se sufinancirati ulaganja u kulturna dobra, ali će ista morati biti povezana sa razvojem dodatnih, primarno turističkih sadržaja i usluga s ciljem doprinosa održivom razvoju na lokalnoj i regionalnoj razini. Drugi primjeri su Interreg programi u kojima se obnova kulturne baštine povezuje sa prekograničnom, a u nekim slučajevima i transnacionalnom suradnjom.
S obzirom da ovo područje više nego ikad zahtjeva interdisciplinarna znanja iz više stručnih područja, vjerujemo da Vam Corellia savjetovanje, Institut za antropologiju i Arheološki muzej u Zagrebu mogu biti pravi partneri u ovakvim projektima.
Molimo Vas da nam se slobodno obratite sa svim pitanjima u vezi projekata obnove kulturne baštine putem e-mail adrese neven.kaic@corellia.com.hr.